Gazete Sanat – Banu Anka: Hayalimdekini tuvale aktarmada teknik sadece bir vesiledir

Posted on 19 April 2019

By

İran’da aldığı akademik eğitimi kusursuz bir şekilde resimlerine yansıtan İran kökenli Banu Anka’nın resimlerinde İran kültüründen izler görmek ve bu izlerin çağdaş uygulamalarını gözlemlemek mümkün. Türkiye’de yaşamını sürdüren ve resim sanatını günümüz formlarıyla harmanlayarak önemli başarılara imza atan, sanatsal çalışmalarına artan bir ivme ile devam eden başarılı sanatçı Banu Anka ile çocukluk döneminde beyaz kağıtlara karaladığı çizimlerini ve günümüz eserlerine yansıttığı çağdaş özgünlüğü konuştuk. Ressam Banu Anka ile gerçekleştirdiğimiz bu samimi söyleşiyi sizlerle paylaşıyorum.

Mine Alpan : Kendinizi bize tanır mısınız ?

Banu Anka :  1982 yılında  İran’da doğdum. Tahran Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunuyum ve yüksek lisansımı İstanbul Yeditepe Üniversitesinde tamamladım. 2018 yılında Prof.Dr. İlyas Ergin İNAN’ın tez danışmanlığı altında tezimi Şahname üzerinde sundum ve onur belgesi alarak mezun oldum.

Mine Alpan : İlk resim yapmaya ne zaman başladınız ve bu konuda kendinizi nasıl  keşfettiniz ?

Banu Anka :  Kendimi bildim bileli çiziyorum, kendimi keşf etmedim ailem de yeteneğimi keşf etmedi. Zaten savaş ortamıydı ve ben kendiliğimden devamlı çizim yapıyordum, nedenini bilmiyorum.

 

Yazının devamı;

Kaynak: http://www.gazetesanat.com/banu-anka-hayalimdekini-tuvale-aktarmada-teknik-sadece-bir-vesiledir/

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *