Fuarlardan Sonra Kasım / sanatsalhaber.com

Posted on 5 February 2019

By

Kasım ayında İstanbul’da çok yoğun etkinlikler vardı. Contemporary Istanbul Lütfi Kırdar kongre ve Sergi sarayında, İstanbul Tasarım Bieanali, Artist 2016 Fuarı vardı.
Contemporary İstanbul 2016 da ilk katta medya ve basının ilgisini çeken onca galeri çoğunlukla yabancı ağırlıkta iken kongre merkezlerinin olduğu alt katta İstanbul ağırlıklı galeriler yer almış ve salonun şeklini biraz değiştirdiklerini gözlemledim.

Bu yıl Contemporary İstanbul’da dikkat çeken pek çok sanatçı vardı bunlardan bazıları; Marlborough Gallery standının Ahmet Güneştekin’le parladığını düşünüyorum. Ahmet Güneştekin her yıl kendini aşan bir sanatçı Amerika açılımı sanatçının daha da gelişmesini sağlamış olduğu gözlemliyor. Kendi kendiyle yarışan Ahmet Güneştekin’in eserleri muhteşem. Sanatçının eserleri Comtemporary’nin ruhunu yansıtan çalışmaları üç boyutlu görsel bir seçkiydi adeta.

Mark Hachem ‘in “Kibrit Adamları” çok manidardı. Sanatçının “Hitch” ve “Go” adlı eserlerini ise çok beğendim. Üst üste malzemelerle çalışma vardı. Portreler yüzlerindeki detayları yakından bakma isteği ve merakı duydum. Portrede her şey temaya uygun olarak geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış. Yüzünde içki şişelerinde mantarlardan, dudaklar kırmızı bulaşık telinden ,küpeler Cd’den, arka fon gazete kağıtlarından, yaka lego dan yapılmış.

Roberta Coni’nin “Sofia” portresi dikkat çekici portrelerdendi.
Serkan Yüksel’in “Blow” adlı çalışması özenli ve dikkat çekici çalışmalar arasındaydı. Üst üste kağıtların ince ince kesilmesinden elde edilen çalışmalar görülmeye değerdi. Yusuf Aygeç’ in “Özgür Müyüz” adlı çalışmaları aynı bir bilgisayar programı mantığına sahip olduğunu gözlemlemek mümkün. Frank Plant’ ın “Grey Matters “ yeni dönem metal üzeri çalışmalara güzel örneklerden. Aynı sanatçının “Dragon” adlı eseri Soda standının en göz alıcı eserlerindendi.

Yazının devamı için;

http://www.sanatsalhaber.com/yazi.asp?id=1038

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *